آموزش برنامه نویسی به کودکان بدون کامپیوتر!

منبع وب سایت های کلارک

خیلی راحت تر از آنچه که فکر می کنید می توانید بچه ها را با کد نویسی آشنا کنید! 🙂

بر هیچ کس پوشیده نیست که کد نویسی باعث ارتقا تفکر انتقادی و رایانشی، حل مسئله و تشویق خلاقیت در کودکان می شود. اما مساله اینجاست که آموزش کد نویسی با چالش هایی رو به رو است. درست است که آموزش کد نویسی با استفاده از رایانه روش بسیار خوبی برای آموزش این مهارت است اما بسیاری از مدارس ببه دلیل نداشتن امکانات، نیروی متخصص و برنامه درسی مدون نمی توانند این مهارت را به کودکان و نوجوانان بیاموزند. از طرفی ممکن است همه خانواده ها به رایانه دسترسی نداشته باشند و یا کودکشان آن قدر کوچک باشد که آموزش برنامه نویسی از طریق رایانه به او کار درستی نباشد. خوشبختانه، در ابتدای راه، والدین و مربیان دلسوز برای آموزش مفاهیم اساسی برنامه نویسی به دانش آموزان نیازی به رایانه و زبان های برنامه نویسی ندارند.

در این مقاله چند روش آف لاین که از طریق آن می توانید به بچه ها برنامه نویسی بیاموزید آورده شده است:

کاربرگ های آماده

برای آن دسته از والدین و مدرسانی که می خواهند مفاهیم اساسی برنامه نویسی را بدون رایانه به کودکان بیاموزند منابع رایگان آنلاین بسیاری وجود دارد که می توانند از آن ها استفاده کنند. یکی از گزینه های محبوب CS Unplugged است که طرح درس و چالش های مختلف برنامه نویسی را برای سنین ۵ تا ۱۴ سال ارائه می دهد. فعالیت های مبتنی بر مباحثی مانند اعداد باینری، الگوریتم ها و تشخیص و تصحیح خطا در برنامه نویسی که با دروسی مانند ریاضیات، هنر، ادبیات، علوم و هنرهای نمایشی ترکیب شده است.

یک جستجوی سریع در گوگل شما را ه هزارن منبع کدگذاری آفلاین هدایت می کند. کافیست تایپ کنید:

بازی های رومیزی

بازی های رومیزی بهترین راه برای نشان دادن لذت و آموزش کد نویسی به بچه ها است. از آنجا که این موضوع به یک موضوع محبوب تبدیل شده است ، طیف وسیعی از بازی های رومیزی برنامه نویسی برای همه سنین و در هر سطح مهارتی تولید شده است.

بازی های برجسته ای مانند:

Robot Turtles برای کوچکترین یادگیرندگان طراحی شده است، این بازی از کارت ها برای آموزش برنامه نویسی به کودکان استفاده می کنند. بچه ها یک ماز برای لاکپشتشان طراحی می کنند لاکپشت باید با عبور از منواع به جمع آوری سنگ های قیمتی بپردازد. اگر بازیکنی اشتباه کرد، می تواند برگردد و مشکل را رفع اشکال کند.

بازیکنان باید به شخصیت خود کمک کنند تا با عبور از موانع به به مزرعه اش برسد. کارتهای اکشن با کارت های مربوط به کد جاوا مطابقت دارند و از این طریق به دانش آموزان این زبان برنامه نویسی را می آموزند.

فعالیت های فیزیکی

کدنویسی یک زبان جهانی است که می تواند به چندین روش مختلف ترجمه شود – مثلا می تواند حتی به پریدن ترجمه شود!

در فنلاند، یک فعالیت مشهور فیزیکی که برای آموزش کدنویسی به کودکان استفاده می شود رقصیدن، کف زدن و پریدن است. این فعالیت برای آموزش مفهوم حلقه ها در برنامه نویسی استفاده می شود. فعالیت های کوچک و ساده ای مانند بستن چشم و یا مسواک زدن، برای آموزش مفهوم توالی استفاده می شود. مربیان فنلاند ادعا می کنند که توضیح کد نویسی به این روش به دانش آموزان کمک می کند تا بفهمند که این مفاهیم، مفاهیمی منفرد، انتزاعی و تنها کامپیوتری نیستند و در تمامی جنبه های مختلف زندگی آن ها وجود دارند.

1 دیدگاه دربارهٔ «آموزش برنامه نویسی به کودکان بدون کامپیوتر!»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.