انتزاع یا پیرایش چیست؟

انتزاع یا پیرایش (Abstraction) یکی از مهترین گام ها در تفکر رایانشی است و ما را قادر می سازد تا پیچیدگی را حذف کرده و ارتباط و وضوح را در مقیاس پیدا کنیم. تجزیه (شکستن) و تشخیص الگو یک مساله پیچیده را ریز می کنند و پیرایش نحوه کارکرد موثر و دقیق را با قسمت های مختلف نشان می دهد. این فرایند از طریق فیلتر کردن موارد اضافی و غیرمرتبط به منظور شناسایی مهمترین موارد و اتصال بخش های تجزیه شده مشکل بهم دیگر انجام می شود.

پیرایش یکی از سنگ بناهای مهم در علوم کامپیوتر است. پیرایش در واقع شامل فیلتر کردن -یا نادیده گرفتن – یک سری ویژگی های یک شی است تا از این طریق بتوانیم روی ویژگی های که مهمتر هستند تمرکز کنیم. پس مهارت پیرایش در تفکر رایانشی ما را قادر می سازد تا پیچیدگی را طی کرده و ارتباط و وضوح را در مقیاس وسیع ببینیم. پیرایش یکی از مهمترین مهارتهایی است که یک دانشمند کامپیوترباید بداند. او از طریق پیرایش می تواند مشکلات را ساده کرده و از تکرار غیر ضروری جلوگیری کند.

دلیل اهمیت پیرایش در چیست؟

پیرایش به ما اجازه می دهد تا یک ایده کلی در مورد مشکل و چگونگی حل آن داشته باشیم. این فرایند به ما کمک میکند تا همه جزئیات خاص و هر الگویی را که به حل مشکل ما کمک نمی کند حذف کنیم. این کار به ما کمک می کند تا ایده خود را در مورد مشکل شکل دهیم. این ایده به عنوان “مدل” شناخته می شود. اگر ما از پیرایش برای ساده سازی استفاده نکنیم، ممکن است به راه حل نادرستی برای مشکل خود برسیم. یک گربه را در نظر بگیرید، اگر از پیرایش استفاده نکنیم، ممکن است فکر کنیم که همه گربه ها دم بلند و خز کوتاه دارند. اما با حضور پیرایش می دانیم که گرچه گربه ها دم و خز دارند، اما همه دم ها بلند نیستند و همه خزها کوتاه نیستند. در این مورد، پیرایش به ما کمک می کند تا مدل واضح تری از یک گربه داشته باشیم.

هنگامی که الگوهای موجود در مشکل را تشخیص دادیم، از پیرایش برای جمع آوری ویژگی های کلی و فیلتر کردن جزئیاتی که برای حل مساله به آن ها نیاز نداریم استفاده می کنیم. 

مثالی از پیرایش

هنگام پختن کیک، برخی ویژگی های کلی بین کیک ها وجود دارد.

 مثلا: یک کیک نیاز به مواد دارد. 

هر ماده مقدار مشخصی باید داشته باشد.

پخته شدن یک کیک به زمان نیاز دارد.

در پیرایش، جزئیات را حذف می کنیم و الگو کلی را حفظ می کنیم. 

الگوهای کلی

ما باید بدانیم که یک کیک مواد اولیه دارد.

باید بدانیم که هر ماده دارای مقدار مشخصی است.

باید بدانیم که هر کیک به زمان مشخصی برای پخته شدن نیاز دارد.

جزئیات بخصوص

ما نیازی نداریم بدانیم این مواد چیست

ما نیازی نداریم بدانیم مقدار این مواد چقدر است.

ما نیازی نداریم بدانیم زمان مورد نیاز برای هر ماده چقدر است.

هنگامی که الگوی کلی را تشخیص دادیم، از پیرایش برای جمع آوری ویژگی های کلی و فیلتر کردن جزئیات استفاده می کنیم.

ایجاد مدل

مدل  یک ایده کلی از مشکلی است که ما سعی در حل آن داریم. 

به عنوان مثال ،مدل یک گربه می تواند شامل هر نوع گربه ای باشد و نه فقط یک گربه خاص با دمی بلند و خز کوتاه! – مدل نشان دهنده همه گربه ها است. با استفاده از الگویی که در همه گربه ها مشترک است، می توانیم با استفاده از ان بقهمیم که هر گربه چگونه به نظر می رسد. 

به طور مشابه ، هنگام پخت کیک ، یک مدل کیک یک کیک خاص نخواهد بود ، مانند یک کیک اسفنجی یا یک کیک میوه ای. در عوض ، مدل، نشان دهنده همه کیک ها است. از این مدل می توان نحوه پخت هر نوع کیک را با استفاده از الگوهایی که برای همه کیک ها استفاده می شود یاد گرفت.

هنگامی که ما یک مدل از مشکل خود داریم ، می توانیم یک الگوریتم برای حل آن طراحی کنیم.

2 دیدگاه دربارهٔ «انتزاع یا پیرایش چیست؟»

  1. بازتاب: ملیحه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.