اهمیت توجه به فضاهای کودک محور

کودکان قرن حاضر به همان اندازه که وابسته به فناوری های جدید و مجازی هستندبه همان اندازه به فضاهای تعاملی داخل خانه و خارج از خانه وابسته هستند. همانطور که مهندسی و طراحی قانونمند، اصولی و خلاق برنامه های رسانه ای در زندگی و رشد آن ‌ها تاثیر مستقیم دارد، طراحی پارک و مدرسه و زمین های بازی هم بسیار مهم است و بنابراین نباید از این مهم غافل بود.

پیدا کردن فضاهای مناسب شهری برای پرورش خلاقیت کودکان و محیط سالم برای بازی و رشد جسمی حرکتی آنها دغدغه ای مهم و جدی است. درک و شناخت کودکان از فضاها در پی مشاهدات آنها صورت می گیرد. این فضا است که می تواند به کودک انگیزه رشد و فعالیت را بدهد.

چنانچه  مارک دودک معمار فعال در حوزه طراحی مدارس و کودکستان های فرانسه در کتابش با عنوان Children’s Spaces سعی کرده است تا با زبانی نزدیک به روحیات کودکان، بزرگسالان را نسبت به فضاهای پیرامونی آن ها و تاثیرگذار بودنشان در رشد و آموزش کودکان حساس و کنجکاو کنند.

دوک در این کتاب دیدگاهی کودک محور را مدنظر قرار داده است تا افراد را بیشتر متوجه تعاملات سازنده محیط پیرامون با کودکان کنند. در واقع نویسنده از افرادمی خواهند تا به اهمیت فضاهایی همچون: مدرسه، مهدکودک، پارک و شهربازی و… در برقراری تعاملات سازنده با کودکان توجه ویژه ای داشته باشند.

نویسنده با بررسی سه مقطع از زندگی کودکان یعنی، کودک و سال های اولیه زندگی، کودک در مدرسه و کودک در شهر سعی دارد تا از طریق مشاهدات و تعاریف کودکان از محیط پیرامونی خویش  به درک صحیح از تعامل آن ها با محیط بپردازد.

در این کتاب تصاویری از نقاشی های کودکانه ای گذاشته شده است که درک کودکان از محیط پیرامونشان را نشان می دهد. آن ها با بهره گیری از سواد بصری خود فضای اطرافشان را  به بهترین شکل نمایش داده اند.

نقاشی نیکلاس ۶ ساله؛ تصور او از یک غذاخوری ایده آل در مدرسه

درک متفاوت و نگاه عمیق کودکان به فضاهای اطراف در تعاریف و نقاشی های آنها به خوبی قابل مشاهده است.

نویسنده با برررسی مشاهدات خود از فضاهای شهری گوناگون در سراسر جهان و درک و تصور کودکان از این فضاها به این نتیجه رسیده است که همانطور که موضوعات فقر، گرسنگی، بیماری و بیسوادی کودکان در سراسر دنیا بسیار مهم و تاثیرگذار در آینده جهان است موضوعی چون طراحی فضاهای شهری چون مدارس، مهدهای کودک، باغ های غذا و خوراکی و پارک های علمی و آموزشی و غیره مولفه های بسیار مهمی در کیفیت رشد کودکان دارد.

کودکان قرن حاضر در جهانی قرار گرفته اند که غذا، پوشاک، مکان زندگی و بازی زبان مشترک آن ها است. و رسانه های مجازی با تولید محصولات جذاب سعی در هر چه بیشتر نزدیک شدن کودکان با فرهنگ های متفاوت و تعامل بیشتر آنها با یکدیگر دارند. در این بین فضاهای شهری می توانند ابزاری قوی تر از رسانه ها باشند آن ها می توانند کودکان را با محیط طبیعی بیشتر پیوند دهند و رشد طبیعی کودکان را به دنبال داشته باشند.  فضاهایی که کودکان در آن احساس امنیت جانی، روحی و غذایی داشته باشند. فضاهایی که خدمات طبیعی و سالمی را به کودکان ارائه دهند.

والدین باید هوشیار باشند شناخت والدین از روحیات کودکان به آنها اجازه می دهد تا محیطی سالم و پویا را برای اوقات فرزندانشان انتخاب کنند، انتخاب زمین بازی خوب و مناسب، پارک طبیعی و سالم و غیره رشد سالم کودکان را در پی داشته باشد.

1 دیدگاه دربارهٔ «اهمیت توجه به فضاهای کودک محور»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.