تفکر رایانشی چیست؟

چرا هر فردی باید مهارت تفکر رایانشی را در خود تقویت کند؟

تفکر رایانشی یا تفکر رایانه ای یا تفکر محاسباتی (Computational Thinking or CT) یک روش تفکر خلاق است که از یک فرایند ۴ مرحله ای حل مساله که دقیق و تکرار پذیر است تشکیل شده است و از آن برای حل چالش ها و مسایل، بررسی ایده ها و فرصت ها استفاده می شود. تفکر رایانشی یک مهارت شناختی و یک شیوه فکر کردن برای حل مسایل پیچیده است و تنها مختص برنامه نویسان و متخصصان علم رایانه نیست. توسط این شیوه تفکر مسایل و چالش های پیچیده را می توان به گام هایی تقسیم کرد که توسط یک عامل هوشمند که خواه انسان است یا رایانه قابل حل باشد.

چهار مهارت اصلی در تفکر رایانشی عبارتند از:

  • شکستن یا تجزیه: شکستن یک مساله پیچیده به چند مساله کوچک‌تر و ساده‌تر
  • شناخت الکو: یافتن الگوهای مشترک در مسایل
  • انتزاع یا پیرایش: تمرکز بر جزئیات مهم و نادیده گرفتن اطلاعات غیر ضروری
  • الگوریتم: طراحی و چینش گام‌ به‌ گام راه‌ حل‌های کوچک برای حل مساله

تفکر رایانشی در چه بخش ها و زمینه هایی بکار می رود؟

تقریبا همه جا! در زندگی روزمره، در محل کار، در مدرسه، در زمینه های مختلف مانند مراقبت های بهداشتی، مالی، حقوق و موسیقی، تفکر رایانشی برای همه و در همه جا قابل استفاده است.

بهترین زمان برای آموزش مهارت تفکر رایانشی چه زمانی است؟

تحقیقات نشان می دهد که در سال های اولیه رشد کودکان، انواع خاصی از تجربیات؛ از جمله اکتشاف، قرار گرفتن در معرض مهارت های اساسی، تمرین مهارت ها و تمرین با ارتباطات غنی، برای حمایت از رشد آن ها ضروری است. قرار گرفتن در معرض این تجربیات آمادگی برای موفقیت بیشتر در مدرسه را تقویت می کند و به نوبه خود از پیشرفت های بعدی کودکان حمایت می کند. ما معتقدیم که این امر در مورد مهارت های تفکر رایانشی نیز صادق است. و بر اساس نظر متخصصان این حوزه بهترین زمان برای یادگیری این مهارت دوران پیش از دبستان و دبستان است.

بهترین زمان برای یادگیری تفکر رایانشی دوران پیش از دبستان و دبستان است.

شیوه آموزش این مهارت به کودکان به چه صورت است؟

روش های مختلفی برای آموزش این مهارت به کودکان استفاده می شود. یکی از بهترین روش ها مخصوصا برای کودکان پیش از دبستان و دوره اول دبستان از طریق مجموعه ای از روش های تدریس فعال چون: بازی، داستان، انیمیشن،دست ورزی، فعالیت، حل مساله، مشارکت و کارگروهی است. این شیوه آموزش بر اساس پژوهش های علمی بسیاری که در حیطه آموزش فناوری در سال های اولیه کودکان انجام شده است پیشنهاد می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به دو لینک زیر مراجعه کنید.

دوره تفکر رایانشی برای پیش از دبستان

تفکر رایانشی در ۱۰ جلسه | گروه سنی ۷ تا ۹ سال

3 دیدگاه دربارهٔ «تفکر رایانشی چیست؟»

  1. بازتاب: زهرا رسولی

  2. ممنون از مطالب مفید و جدیدتون
    صفحه تون سرشار از آموزش های کاربردی و جدید هست که خیلی راهنمای ما معلمان هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.