یادگیری بهتر با FUTURE LEARN

وب سایت­ های بسیاری هستند که دوره ­های آزاد انبوه برخط ارایه می ­دهند. معروف­ترین نمونه­ های خارجی کورسرا[۱]، ای­دی­اکس[۲]، یودمی[۳]، فیوچرلرن[۴] و… هستند. از میان بستر­های داخلی هم می­توان مکتب­خونه[۵] و فرانش[۶]  را جزء نمونه­ های موفق ایرانی نام برد. در این میان، شفافیت و سادگی فیوچرلرن که بنیانگذارن آن دانشگاه باز انگلستان[۷] و موسسه سیک[۸] است و از سال ۲۰۱۲ آغاز به کارکرده­است توجه افراد را به خودش جلب می کند.

فیوچرلرن یک بستر آموزش مجازی با لوگویی نردبان شکل است که حس تعالی و رشد را به ذهن مخاطب متبادر می ­سازد. صفحات و ترکیب اصلی سایت تمی با رنگ ­های صورتی، بنفش و نارنجی­ دارد که مفاهیم عمیق و ژرف دگرگونی، اشتیاق، دوستی، شهود، امیدواری و آینده­ نگری را در خود پنهان کرده ­است.

این پلتفرم آموزشی با همکاری ۱۲ دانشگاه آغاز به کار کرد. شعار آن «مقابله کردن» و ایجاد فضایی برای موسسات آموزشی انگلستان بود تا بتوانند دوره های آزاد انبوده برخط ارایه دهند. طبق گزارش روزنامه فایننشال تایمز، اولین پلتفرمی است که دانشجویان را قادر می سازد از دانشگاه های برتر انگلستان مدرک معتبر کسب کنند.

رسالت FUTURE LEARN

 • توانمندسازی تمامی افراد
 • شفافیت در مورد سیاست ها و فعالیت ها
 • فراهم آوری یادگیری مشترک (توجه به نیازها، یادگرفتن از شکست ها و جشن گرفتن موفقیت)
 • دیدن تصویربزرگ تر و تلاش برای دگرگون کردن آموزش و بهبود زندگی افراد
 • لذت بردن  از یادگیری و یاددادن 

دوره های متنوعی از دانشگاه های برجسته و موسسات فرهنگی سراسر جهان در این پلتفرم ارایه می شود. یادگیری باید یک تجربه اجتماعی لذت بخش باشد بنابراین در دروه ها، افراد فرصت گفتگو در رابطه با آنچه که در حال یادگیری هستند را می یابند تا از این طریق به اکتشاف های تازه و شکل گیری ایده های جدید کمک شود.

در یک نگاه می توانید بفهمید که فیوچرلرن چه بخش ­هایی دارد و منوی اصلی آن چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می ­دهد و از طریق جستجوی کلید واژه ­های مورد علاقه تان به دوره ­های جالب و کوتاهی برسید که اشتیاقتان را برای ثبت نام در سایت بیشتر کند. فاصله شما تا عضویت در این وب سایت تنها دو کلیک است. وب سایت هیچ گونه پیچیدگی خاصی ندارد و بسیار کاربرپسند است.

با گذراندن چند دوره، بیشتر به هماهنگی بالای دوره­ ها با نام و شعار اصلی ­اش که توانمندسازی و بهبود زندگی تمامی افراد، فراهم آوردن یادگیری مشترک و لذتبخش کردن آن است، پی خواهید برد و شاید هم مثل من مشتری پر و پا قرص این پلتفرم آموزشی شوید. 🙂

محدودیت های FUTURE LEARN

 • محدودیت زمانی در دسترسی و استفاده از دوره های رایگان
 • محدودیت دسترسی آزاد کشورمان به وب سایت از بهار سال ۲۰۱۷
 • مشخص نبودن تعداد شرکت کننده در دوره ها
 • ساده و عمومی بودن بیشتر دوره ها
 • نبود امکان ارسال پیام یا نظر به صورت خصوصی برای یک شخص خاص

حقیقت این است که دوره­ های فیوچرلرن برای مخاطبانی که می­خواهند اطلاعات کلی در مورد یک موضوع کسب کنند مناسب است و عاملی برای تشویق یادگیرنده علاقه­ مند برای جستجو وکنکاش بیشتر محسوب می­ شوند. اما نباید محتوای ساده را با پیچیدگی که می­ تواند ساده تعریف شود اشتباه گرفت.

 بگذارید بیشتر منظورم را توضیح دهم. بعنوان مثال محتوای دوره ­هایی که یودمی ارایه می ­کند حرفه ­ای­ تر و ثقیل­ تر است اما مطالب بگونه ­ای تقسیم ­بندی و ارایه شده­ اند که هضم محتوای پیچیده را ساده ­تر کند. بنابراین، هر یک از این بسترها بسته به هدف و مخاطب اصلی­شان طراحی دوره های متفاوتی دارند و لذا ممکن است مخاطبی چون من که می­ خواهد اصول اولیه را بدون پیچیدگی­ و با هدف علاقه­ مند شدن فراگیرد بسیار بیشتر به سمت یک دوره خاص در وب سایت فیوچرلرن کشش پیدا کند تا یک کاربر حرفه ­ای که می­ خواهد فراتر از رقبای کاری­ اش تخصصش را به روز کند.


[۱] https://www.coursera.org/

[۲] https://www.edx.org/

[۳] https://www.udemy.com/

[۴] https://www.futurelearn.com/

[۵] https://maktabkhooneh.org/

[۶] https://faranesh.com/

[۷] http://www.openuniversity.edu

[۸] http://https://www.seek.com

1 دیدگاه دربارهٔ «یادگیری بهتر با FUTURE LEARN»

 1. جالب بود.
  شناخت خوب و کاربرد صحیح این سایتها می تواند کمک شایانی به رشد آموزشی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.