سواد دیجیتالی چیست؟

سواد دیجیتالی بخشی از سواد رسانه ای است. هر دو در ایده ای با نام “سواد اطلاعاتی” گنجانده شده اند.

سواد اطلاعاتی به توانایی یافتن، شناسایی، ارزیابی و استفاده موثر از اطلاعات گفته می شود.

سواد دیجیتال به طور خاص در مورد رسانه های اینترنتی، تلفن های هوشمند، بازی های ویدیویی و سایر منابع غیر سنتی است. همانطور که سواد رسانه ای شامل توانایی شناسایی رسانه ها و پیام های آن و ایجاد رسانه با مسئولیت پذیری است، سواد دیجیتال شامل مهارت های پیچیده و اخلاقی است.

امروزه کودکان از قدرت عظیم رسانه های دیجیتال برای کاوش، برقراری ارتباط، ایجاد و یادگیری به روش هایی که قلا تصور نمی شد، استفاده می کنند.. این فعالیت ها هم فرصت های عالی و هم مشکلات احتمالی را برای ایشان فراهم می کند به گونه ای که زندگی دیجیتالی بچه ها در دروازه های مدرسه متوقف نمی شود. این مساله می تواند باعث آزار و اذیت اینترنتی، تقلب دیجیتالی و نگرانی هایی در مورد ایمنی و امنیت افراد و داده هایشان شود. به همین دلیل سواد دیجیتال به طور منحصر به فرد بخش مهمی از سواد رسانه ای است.

Digital Literacy Framework illustrations by Marc Rosenthal for Teaching Tolerance. tolerance.org

در ادامه این مقاله برخی از مهارت های اصلی سواد دیجیتال که بچه ها می توانند در خانه و مدرسه یاد بگیرند، را آورده ایم:

  • جستجوی موثر: از تحقیق در مورد گزارش مدرسه گرفته تا تماشای جدیدترین موزیک ویدیو، بچه ها باید بیاموزند که چگونه کیفیت، ارزش و اعتبار یک رسانه را ارزیابی کنند و اعتبار مناسب را به منبع بدهند.

  • آن ها باید بدانند که چگونه از اطلاعات خصوصی خود و دیگران به صورت آنلاین محافظت کنند. راه های بسیاری برای به اشتراک گذاری اطلاعات وجود دارد به همین دلیل کودکان باید اصول ایمنی اینترنتی مانند ایجاد رمزهای عبور قوی، استفاده از تنظیمات حریم خصوصی و احترام به حریم خصوصی دوستان خود را بیاموزند.

  • دادن اعتبار مناسب و ذکر منبع هنگام استفاده از کار دیگران. در دنیایی که هر چیزی قابل کپی، جای گذاری و حتی ادعای مالکیت شخصی است بسیار مهم است که بچه ها یاد بگیرند منابع را به درستی ذکر کنند و بیان کنند که آنچه را با دیگران به اشتراک می گذارند از کدام منبع و کدام نویسنده است.

  • درک ردپاهای دیجیتال. آنچه رسانه های دیجیتال را بسیار جالب می کند – توانایی تعامل است – همچنین ردهای کوچکی است که از افراد در سراسر وب ایجاد می کند. کودکان باید بدانند که هر زمان که نمایه ای ایجاد می کنند، مطلبی را پست می کنند یا در مورد چیزی نظر می دهند، در حال ایجاد یک نمایه ترکیبی هستند که به طور بالقوه توسط دیگران قابل مشاهده است.

  • احترام به عقاید یکدیگر. برای داشتن سواد دیجیتالی، کودکان باید بدانند که آنچه وب را به مکانی شگفت انگیز تبدیل می کند این است که برای عملکرد صحیح این دنیای مجازی گسترده، همه ما باید شهروندان دیجیتالی خوبی باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.