آموزش برنامه نویسی به کودکان را از کجا شروع کنیم؟

سه بخش مهم در آموزش برنامه نویسی  وجود دارد که معمولا برنامه های درسی و دوره ها سعی می کنند بخشی یا تمامش را پوشش بدهند. از اونجایی که تنوع در این زمینه خیلی زیاد است اگر بخش ها را بدانیم خیلی راحت تر می توانیم متناسب با بخشی که می خواهیم به کودکان آموزش بدهیم از منابع مختلف بهره ببریم.

  • ترم اولی که در مقطع لیسانس وارد دانشگاه شدیم به ما الگوریتم و برنامه نویسی (۱) را روی یک تکیه کاغذ یاد دادند. در ترم های بعد با نرم افزار های مختلف (۲) کار کردیم و در اخر هم روی میکرو بردها و چیپست ها (۳) بصورت خیلی ابتدایی برنامه هایی نوشتیم.

مشابه این بخش اکثر آموزش ها، شامل فعالیت ها و بازی هایی است که معمولا به صورت فیزیکی انجام می شوند و برای آموزش اصول مبنایی و مفاهیم برنامه نویسی طراحی شده اند. از سنین خیلی پایین پدر و مادرها میتوانند این فعالیت ها رو طراحی و اجرا کنند. مثل آموزش  مفاهیم پیچیده ای چون الگوریتم، تفکر محاسباتی و …  از طریق رقص، نقاشی و داستان.

مثال: بستن بند کفش، مسواک زدن یا چیدن میز نهارخوری.

همگی این فعالیت ها، شامل مراحلی هستند که برای انجام آن کار بخصوص باید طی بشوند. این تعریف یه الگوریتم است.

ما در همان ترم اول با مفهوم حلقه های شرطی، تابع و … آشنا شدیم. نمونه این مفاهیم در بازی هایی مثل Dance Lesson  (آموزش حلقه شرطیLoop ) یا ترکیب رنگها (IF-THEN) به کودکان آموخته میشود.

  • از ترم دو به بعد ما با نرم افزارهای مختلف کار کردیم و از حلقه و تابع و … برای نوشتن برنامه ها استفاده کردیم.

برای آموزش به کودکان هم تقریبا همین روند انجام می شود. با استفاده از نرم افزارهای برنامه نویسی مختلف بچه ها انیمیشن می سازند یا بازی تولید می کنند. نرم افزارهایی مثل اسکرچ، ام بلاک، پایتون، جاوا و…

هر سایتی هم ممکن است از یک زبان برنامه نویسی خاص که خودش طراحی کرده استفاده کند یا از زبان های موجود برای این امر بهره ببرد. مثلا Code.org ممکنه از ام بلاک استفاده کنه سایت دیگری از اسکرچ و …

در حال حاضر یکی از محبوبترین زبان ها، زبان برنامه نویسی اسکرچ است که حتما اسمشو شنیدید و نرم افزار هم کاملا زبان فارسی را پشتیبانی می کند.

  •  در ترم های آخر هم طریقه برنامه نوشتن برروی میکرو بردها و چیپست ها را یاد گرفتیم. البته به صورت خیلی ابتدایی. الان بچه ها از طریق محصولات سایت هایی مختلف میتوانند این کار را انجام بدهند. مانند همان کلاس های رباتیکی که برای بچه ها برگزار می شود اما الان خیلی قشنگ تر و زیباتر و اصیل تر میتوان از این طریق بچه ها را به سمت برنامه نویسی سوق داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *